Revisió tàxons apareguts a l’annex 1. Catàleg de flora Tàxons observats el 21/05/2017_Carlos Gómez Bellver i Antonio Moreno Merchan

Revisió tàxons apareguts a l’annex 1. Catàleg de flora Tàxons observats el 21/05/2017_Carlos Gómez Bellver i Antonio Moreno Merchan
En ordre d’aparició a l’annex  
1 Agave cf. americana L. si
2 Yucca gloriosa L. si
3 Carpobrotus edulis (L.) N. E. Br. in Phillips  
4 Amaranthus muricatus (Moq.) Hieron.  
5 Amaranthus viridis L.  
6 Pistacia lentiscus L. si
7 Nerium oleander L.  
8 Hedera cf. helix L.  
9 Araujia sericifera Brot. si
10 Cynoglossum cf. creticum Mill. si
11 Echium vulgare L. si
12 Opuntia ficus-indica (L.) Mill. si (podria tractar-se d’Opuntia maxima, però encara no està clar l’assignació a cada tàxon al territori)
13 Cannabis sativa L.  
14 Lonicera implexa Aiton subsp. implexa si
15 Lonicera japonica Thunb. in Murray  
16 Viburnum tinus L. subsp. tinus si
17 Paronychia capitata (L.) Lam.  
18 Petrorhagia prolifera (L.) P. W. Ball et Heywood si
19 Silene sp.  
20 Cistus albidus L. si
21 Fumana ericoides (Cav.) Gand. si
22 Fumana thymifolia (L.) Webb  
23 Anacyclus valentinus L. si
24 Artemisia annua L.  
25 Artemisia campestris L. si
26 Aster sedifolius L.  
27 Aster squamatus (Spreng.) Hieron.  
28 Carlina corymbosa L. cf (no estava en flor)
29 Centaurea aspera L. subsp. aspera si
30 Conyza bonariensis (L.) Cronquist  
31 Crepis cf. vesicaria L.  
32 Filago minima (Sm.) Pers.  
33 Galactites tomentosa Moench si
34 Helichrysum stoechas (L.) Moench  
35 Inula viscosa (L.) Aiton si
36 Lactuca serriola L. si
37 Pallenis spinosa (L.) Cass. subsp. spinosa si
38 Phagnalon rupestre (L.) DC. subsp. rupestre si
39 Phagnalon saxatile (L.) Cass.  
40 Reichardia picroides (L.) Roth subsp. picroides  
41 Senecio angulatus L. f.  
42 Senecio lividus L.  
43 Senecio pterophorus DC. si, però just a l’altra banda del canal del torrent.
44 Sonchus oleraceus L. si
45 Sonchus tenerrimus L. si
46 Urospermum dalechampii (L.) Scop. ex F. W. Schmidt si
47 Convolvulus althaeoides L. si
48 Coriaria myrtifolia L.  
49 Sedum sediforme (Jacq.) Pau si
50 Alyssum maritimum (L.) Lam. subsp. maritimum si
51 Brassica fruticulosa Cyrillo  

52 Diplotaxis erucoides (L.) DC.

 
53 Sisymbrium irio L. si
54 Cephalaria leucantha (L.) roem. et Schultes  
55 Scabiosa atropurpurea L. si
56 Antirrhinum orontium L. si, només un exemplar en fruit
57 Odontides luteus (L.) Clairv.  
58 Verbascum sinuatum L. si
59 Smilax aspera L.  
60 Euphorbia prostrata Aiton  
61 Euphorbia segetalis L. si
62 Euphorbia serrata L. si
63 Ricinus communis L. si
64 Quercus cerrioides Willk. et Costa  
65 Erodium cicutarium (L.) L Hér. in Aiton  
66 Globularia alypum L.  
67 Avena barbata Pott ex Link in Schrad. si
68 Avenula bromoides (Gouan) H. Scholz subsp. bromoides  
69 Brachypodium phoenicoides (L.) Roem. et Schultes si
70 Brachypodium retusum (Pers.) P. Beauv. si
71 Bromus cf. hordeaceus L. si, però just a l’altra banda del canal del torrent.
72 Catapodium rigidum (L.) F. T. Hubbard  
73 Cynodon dactylon (L.) Pers. si
74 Dactylis glomerata L. si
75 Heteropogon contortus (L.) P. Beauv. ex Roem. et Schultes  
76 Hordeum murinum L. subsp. leporinum (Link) Arcang. si
77 Hyparrhenia hirta (L.) Stapf in Oliver subsp. hirta si
78 Koeleria phleoides (Vill.) Pers.  
79 Melica ciliata L. si, la subsp. magnolii
80 Oryzopsis miliacea (L.) Asch. et Graebn. subsp. miliacea si
81 Setaria sp.  
82 Sorghum halepense (L.) Pers.  
83 Stipa capensis Thunb.  
84 Hypericum perforatum L. si
85 Ajuga iva (L.) Schreber  
86 Salvia verbenaca L.  
87 Satureja calamintha (L.) Scheele  
88 Satureja graeca L.  
89 Teucrium polium L. subsp. polium  
90 Thymus vulgaris L. subsp. vulgaris  
91 Alliumcf.ampeloprasum L. si
92 Allium cf. cepa L.  
93 Asparagus acutifolius L. si
94 Asphodelus fistulosus L. subsp. fistulosus si
95 Dipcadi serotinum (L.) Medik.  
96 Ruscus hypophyllum L.  
97 Linum strictum L. si
98 Brachychiton populneus (Schott & Endl.) R.Br. si
99 Lavatera cretica L. si
100 Malva neglecta Wallr.  
101 Ficus carica L.  
102 Bougainvillea sp.  
103 Ligustrum lucidum Aiton f. si
104 Olea europaea L. si
105 Hippocrepis multisiliquosa L. subsp. ciliata (Willd.) Maire  
106 Lotus corniculatus L.  
107 Medicago arabica (L.) Huds.  
108 Medicago orbicularis (L.) Bartal.  
109 Ononis minutissima L.  
110 Ononis natrix L. si
111 Psoralea bituminosa L. si
112 Robinia pseudoacacia L. si
113 Scorpiurus muricatus L. subsp. subvillosus (L.) Thell.  
114 Spartium junceum L. si
115 Trigonella monspeliaca L.  
116 Pinus halepensis Mill. si
117 Pinus pinea L.  
118 Pittosporum tobira (Thunb.) Aiton  
119 Plantago afra L.  
120 Plantago albicans L.  
121 Plantago coronopus L. si
122 Plantago lanceolata L. si
123 Plantago sempervirens Crantz  
124 Polygonum aviculare L.  
126 Portulaca oleracea L.  
127 Anagallis arvensis L.  
128 Asterolinon linum-stellatum (L.) Duby in DC.  
129 Coris monspeliensis L. subsp. monspeliensis si
130 Punica granatum L. si
131 Beta vulgaris L. si
132 Chenopodium album L. si
133 Kochia scoparia (L.) Schrad.  
134 Rhamnus alaternus L.  
135 Clematis flammula L. si
136 Reseda phyteuma L.  
137 Agrimonia eupatoria L.  
138 Cotoneaster cf. coriaceus Franch.  
139 Cotoneaster cf. pannosus Franch. si
140 Crataegus monogyna Jacq.  
141 Prunus armeniaca L.  
142 Prunus spinosa L.  
143 Pyracantha cf. crenatoserrata (Hance) Rehder  
144 Rosa agrestis Savi Rosa sp.
145 Rubus ulmifolius Schott  
146 Sanguisorba minor Scop.  
147 Asperula cynanchica L.  
148 Galium lucidum All. si
149 Rubia peregrina L. si
150 Sherardia arvensis L.  
151 Ruta chalepensis L. si
152 Ailanthus altissima (Mill.) Swingle si
153 Datura stramonium L.  
154 Physalis peruviana L.  
155 Solanum nigrum L. si
156 Daphne gnidium L.  
157 Celtis australis L. si
158 Ulmus cf. minor Mill.  
159 Ulmus cf.pumila L. si, jo li diria Ulmus gr. pumila
160 Bupleurum fruticescens L. subsp. fruticescens  
161 Bupleurum semicompositum L.  
162 Daucus carota L. si, un exemplar
163 Eryngium campestre L. si
164 Foeniculum vulgare Mill. si
165 Parietaria officinalis L. subsp. judaica (L.) Bég. si
166 Verbena officinalis L. si
167 Vitis vinifera L.  
168 Tribulus terrestris L.  

Nous tàxons respecte a l’annex 1. Catàleg de flora Tàxons observats el 21/05/2017_Carlos Gómez Bellver i Antonio Moreno Merchan

Nous tàxons respecte a l’annex 1. Catàleg de flora Tàxons observats el 21/05/2017_Carlos Gómez Bellver i Antonio Moreno Merchan          
169 Blackstonia perfoliata (L.) Huds. De pujada cap a la part alta del turó          
170 Borago officinalis L.            
171 Bromus diandrus Roth            
172 Bromus madritensis L.            
173 Convolvulus arvensis L.            
174 Dysphania ambrosioides (L.) Mosyakin & Clemants A prop de la riera, uns quants peus (aquest és el nom actualment acceptat de Chenopodium ambrosioides L. )          
175 Erodium malacoides (L.) L. Hér.            
176 Hirschfeldia incana (L.) Lagrèze-Fossat Molt abundant a la banda cap a la riera.          
177 Lobularia maritima (L.) Desv.            
178 Medicago polymorpha L. Només en fruit          
179 Orobanche cf amethystea Thuill subsp. amethystea Pocs exemplars secs, clarament parasitant Eryngium campestre          
180 Plantago lagopus L. Al marge del camí, al costat de la riera.          
181 itis rupestris Scheele Es va citar Vitis vinifera a l’annex. Aquesta espècie té fulla pràcticament no lobulada, i la base pràcticamnt recta (no en forma de «lira» com V. vinifera). En dos punts separats uns 50 m

Fotografies: Albert Becerra, Francesc Alfambra, Miguel Angel Meca i Fernando Carceller

Xarxes socials:

ALOCNATURA
ALOCNATURA
Amics jardí
Amics jardí

II Congreso internacional de Bioturismo -Paraguay 2017 para más información clikar en la imagen o aqui

21 de maig de 2017 Bioblitz al Turó de l'Enric. de 9 a 12h del matí per més informació cliqueu aqui o a la imatge

Amics del jardi de papallones de Ca l'Arnús-Alocnatura

Alocnatura-Facebook

Biodiversitat Serralada de marina

Amb el suport de:

contador de visitas

info@alocnatura.org